Aktuality

Představme si květinu, která představuje naše zdroje. Kořeny jsou zcela zásadní, zastupují naprostý základ - abychom měli co jíst, pít, střechu nad hlavou a nějaké oblečení. Druhou částí je tělo květiny, stonek a listy. To už je náš přebytek a patří tam vše, co je nad základními potřebami. Například elektronika, služby, auto, cestování a další věci, které jsou sice důležité, ale už nejsou nezbytné k přežití. 

Poslední částí je květ. Je to něco z našeho přebytku, co se rozhodneme darovat druhým (a nemusí jít jen o finance, ale třeba také o náš čas nebo energii). Každý z nás může mít poměr těchto tří částí jinak velký, někdo daruje mnoho, někdo téměř nic.

Dokážeme si ale představit, že bychom darovali úplně vše?

Číst dále...

Fara Korytná v Křesťanském magazínu

V Křesťanském magazínu v neděli 19. listopadu jste mohli zachytit reportáž o opravě fary v Korytné, kterou studenti a pedagogové Stojanova gymnázia na Velehradě přeměňují na volnočasové centrum.

Jejich usilovnou práci můžete podpořit ve sbírce na portálu DONACE.CZ.

Foto: archiv SGV

Viktor Šimeček a Martin Navláčil hosty diskuze s názvem Vie Cirkev narábať s peniazmi? na Košických Hanusových dňoch

Jak funguje tok peněz v českých a slovenských farnostech? A nakolik se v otázkách ekonomiky angažují laici? Na tyto otázky hledali odpovědi naši kolegové spolu s knězem Markem Ondrejem v debatě, kterou moderoval šéfredaktor portálu nm.sk. Ján Heriban. 

Více o debatě se dočtete na webu nm.sk v článku Peniaze v Cirkvi nemajú stáť na účtoch, majú pomáhať evanjelizácii.

Foto: Veronika Rendeková, nm.sk

Jedenáctá kapitola Markova evangelia nám předkládá událost Ježíšova slavného vjezdu do Jeruzaléma, vyhnání prodavačů z chrámu a následné pře se zástupci různých proudů tehdejšího židovstva, se stoupenci moci světské i představiteli moci duchovní. Tyto půtky pokračují i v kapitole dvanácté, z níž je vzato i evangelium 31. neděle v mezidobí (cyklu B), které začíná větou: „Jeden z učitelů Zákona poslouchal jejich spor a viděl, že jim dobře odpověděl. Přistoupil k Ježíšovi a zeptal se ho: ‘Které přikázání je první ze všech?’."

Číst dále...

Podcast Bez filtru s Pavlem Mikšů o Izraeli

Náš kolega Pavel Mikšů během studia teologie strávil dva roky v Izraeli. I proto byl společně s Evou Taterovou hostem Anežky Jakubcové. Poslechněte si další epizodu Bez filtru podcast o arabsko-izraelském konfliktu očima křesťanské Evropy 

Podcast Bez filtru ZDE

Foto: Anežka Jakubcová, Bez filtru podcast

Dostavba kláštera bosých karmelitek | DONACE.CZ

101 % pro Drasty! I druhá sbírka na našem portálu DONACE.CZ byla díky vám úspěšná!!

PS: I kdyby se nepodařilo dosáhnout cílové částky, předáváme zakladateli vaše dary – vždy a v plné výši


Schola OP vybrala 100% | DONACE.CZ

Schola OP díky vám úspěšně vybrala 100 % částky na nahrávání svého adventního repertoáru.

Těšíte se na nahrávku? My ano

Popis projektu ZDE

Setkání Rozhýbejme farní a diecézní ekonomiku v TV LUX

V polovině června se ve slovenské Stupave uskutečnila diskuze s názvem Rozhýbejme farní a diecézní ekonomiku, kterou jsme uspořádali společně s portálem Nové mesto. Více se dozvíte v reportáži, kterou sdílíme s laskavým svolením TV LUX.

Celou zpravodajskou relaci najdete na adrese https://www.tvlux.sk/archiv/play/_30752

Martin Navláčil v podcastu Bez filtru

15. června vyšel další díl série Katolické pasti, kterou připravuje podcast Bez filtru. Hostem Ondřeje Havlíčka byl náš kolega a iniciátor projektu Teo via Martin Navláčil. On i další hosté, Jan Lerche a Lukáš Jakubec, hovořili o velké centralizaci moci na biskupstvích, nucení kněží a biskupů do ekonomické a manažerské práce, na kterou nikdy nebyli připravováni, nebo o pasti vlastní laxnosti, kdy si rádi stěžujeme, že ti nad námi vůbec hospodařit neumí, ale sami přitom aktivně neděláme mnoho pro to, abychom starost o zajištění církve vzali do vlastních rukou.

Děkujeme celému týmu Bez filtru za pozvání a také za jejich práci!

4. epizodu série Katolické pasti podcastu Bez filtru najdete na Spotify, Google podcasts, Apple podcasts nebo na webu Bez filtru.

Foto: Petr Najman


Často se setkáváme s názorem, že by církev měla být chudá. Tento názor se nejčastěji opírá o úryvek z Bible, kdy Ježíš nabádá mladíka, aby svůj majetek rozdal a poté se k němu připojil (Mt 19, 21-22). A pak také o život významného světce, sv. Františka z Assisi, který chudobu vnímal jako atraktivní životní styl a nejspolehlivější cestu k Bohu. Je to však jediná a správná cesta?

Číst dále...

Spuštění portálu DONACE.CZ

Na konci května jsme spustili ostrý provoz portálu Donace.cz. Možná si říkáte, zda je potřeba zakládat novou platformu pro sbírání finančních prostředků. Ano, je! :) Portál Donace umožňuje založit pouze dobročinné sbírky, primárně s křesťanským přesahem. Kampaně s komerčním zaměřením u nás nenajdete.

Se zakladateli sbírek úzce spolupracujeme na dosažení jejich cílů prostřednictvím Teo via nadačního fondu. Služby portálu Donace provozovaného Teo via Donace s.r.o. (dceřinou společností Teo via nadačního fondu), jsou tak jedním z dílků mozaiky pomoci, které Teo via podporovaným projektům nabízí.

Navíc připravujeme projekt Fundace, který je s portálem Donace úzce propojený. Tuto službu nikdo jiný nenabízí, přitom pro mnoho projektů může být klíčová.